پلات و لمینت (چاپ داخلی)

پلات و لمینت

پلات و لمینت یکی از شاخه‌‎های چاپ دیجیتال می‌باشد که در دسته چاپ عریض می‌باشد. دستگاه پلات در مقایسه با دستگاه بنر دارای کیفیت بهتر و چاپ بسیار با کیفیت‌تر می‌باشد. دستگاه پلاتر ابتدا بر روی متریال‌های مختلف از جمله کاغذ کوتد یا فتوگلاسه چاپ و سپس در مجاورت هوا خشک می‌شوند و در صورت لایه‌ای محافظ که به آن لمینت گفته می‌شود برای روی آن کشیده می‌شود. از این نوع چاپ در چاپ انواع شاسی، نقشه و انواع پوستر استفاده می‌شود. از چاپ پلات و لیمنت به عنوان چاپ داخلی چاپ ایندور نیز یاد می‌شود.

پلات

پلات یکی از روش‌های چاپ دیجیتال می‌باشد که یکی از شاخه‌های چاپ عریض (indoor) است به عبارت دیگر چاپ تصاویر با عرض بالا. شایان ذکر است که کاربرد چاپ پلات در فضای داخلی بوده و اساس کاری چاپ پلات جوهرافشان بوده که از جوهر پایه آب (WSTWR BASE) غالبا استفاده می‌شود. در کل این نوع چاپ مقاومت کمتری در برابر نور آفتاب (صدمات ناشی از فضای خارجی) دارد. از مزایای چاپ عریض به کیفیت آن می‌توان اشاره کرد که 4800dpi می‌‎باشد که به لحاظ برابری کیفیتی حدودا پنج برابر چاپ عریض فضای خارجی (بنر و فلکس) را دارا می‌باشد. متریال مورد استفاده در چاپ پلات غالبا از جنس کاغذی بوده البته با پوشش‌های (کوتینگ) مختلف بوده که اینگونه پوشش‌ها موجب افزایش کیفیت محصول چاپی می‌گردد. همانطور که ذکر شد چاپ پلات مقاومت بالایی به سبب استفاده از جنس کاغذ در برابر گرد و غبار و پارگی ندارد به همین روی از روکش محافظی به نام لمینت استفاده می‌شود که بوسیله دستگاه‌های لمینیتور پس از چاپ بر روی محصول چاپی کشیده می‌شود.

ابعاد چاپی پلات:

چاپ پلات به صورت نرمال تا عرض 106 سانتیمتر می‌باشد البته شایان ذکر است که مجموعه آرادین مجهز به دستگاه 8 رنگ عرض 150 نیز می‌باشد که برای موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد:

تمامی چاپ‌های تا عرض 100 سانتیمتر از قبیل: پوستر، نقشه، عکس‌های سایز بزرگ، بوم (کانواس) و چاپ بر روی تمامی سازه‌های نمایشگاهی (رول آپ، استند، پاپ آپ و…)